“مسائل پیچیده معمولا راه حل های ساده ای دارند!”

کافیست در گوگل عبارت مشکلات جهان را جستجو کنید، خواهید دید که جهان امروز ما با چه ابر مشکلاتی روبروست..

مسائل مربوط به آب، انرژی و محیط زیست..مسائل فرهنگی و اجتماعی..مسائل مربوط به سلامت و دیگر مواردی که در وب سایت های مختلف به آن پرداخته شده.

یکی از مهمترین کارهای دولت های جهان و موضوع بسیاری از کنفرانس های بین المللی همواره حل مسئله ای پیچیده از مسائل بشر بوده، همواره سعی کردیم با بهبود تدریجی پارامترهای مختلف یک موضوع، مشکلات و عوارض آن را کاهش داده و به حداقل برسانیم. برای مثال با صنعتی شدن جهان مشکلات مربوط به محیط زیست بوجود آمد و کارشناسان هر ساله با برگزاری نشست هایی سعی در شناسایی مشکلات و به حداقل رساندن آنها دارند. این در حالیست که همه میدانند که عامل بوجود آورنده این مشکل اساسا کارخانه ها و صنایع هستند و اما اغلب کسی به فکر جایگزینی آن نمیافتد بلکه همه تلاشها معطوف به بهبود تدریجی است. بهبود تدریجی راه حلی نظام یافته و کاربردی برای حل مسائلی است که اساسا از ابتدا پایه گذاری صحیحی شده اند.

برای شفاف تر شدن این مسئله مثالی دیگر ارائه میکنم؛ صنعت خودرو. همه ما میدانیم استفاده از خودروهای امروزی بهینه ترین شیوه برای حمل و نقل نیست، این موضوع برای من بسیار خنده دار است که ماشینی با وزن نزدیک به یک تن، یک فرد ۱۰۰ کیلوگرمی را جابجا میکند! این اختراع گرچه اختراعی جذاب بوده اما از ابتدا پایه گذاری یک سیستم غیر بهینه بوده است..

خودرو ها علاوه بر انواع آلودگی های زیست محیطی، بسیار غیر بهینه از نظر ابعاد، وزن و مصرف سوخت هستند. در چنین مسئله ای سرمایه گذاری بر روی بهبود تدریجی یکی از اشتباهات بشر است. مسائل پیچیده ای که متخصصان این صنعت هر روز با آن دست و پنجه نرم میکنند و در نهایت منجر به یک نوآوری تازه و بهبود موضعی میگردد اساسا غیر منطقی و نادرست است.. راه حل؟ تغییر کلی و انقلاب در صنعت حمل و نقل..

وقت آن رسیده که بکلی خودروهای امروزی جای خود را به وسایل حمل و نقل بر پایه مولتی روترها بدهند.. ماشین هایی بهینه از نظر حجم، وزن و مصرف سوخت.. حالا با این جایگزینی برای رفع ایرادات میتوان متوصل به تکنیک بهبود تدریجی شد.

راه حل ها در تکنولوژی وابسته به زمان هستند و با ورود یک تکنولوژی جدید، اساسا باید در راه حل ها تجدید نظر کنیم..

در نهایت به متخصصان تکنولوژی و دیگر علوم که امروز درگیر یافتن راه حلی برای مسئله ای پیچیده هستند میخواهم گوش زد کنم که فراموش نکنید که همواره قرار نیست راه حلهای پیچیده را پیگیری کنند بلکه اغلب مسائل پیچیده راه حل هایی ساده دارند، کافیست وسعت دیدمان را بیشتر کنیم.

نویسنده: بهنود حسینی رضی

  • مدرس و پژوهشگر حوزه فناوری های نوین
  • سرپرست تیم طراحی و ساخت نخستین تبلت ایرانی
  • مدرس دوره های کسب و کار الکترونیک
  • کارشناس ارشد و مدیر نوآوری